چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم ؟

چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم ؟ :طراحی لوگو یکی از مواردی است که به دقت و تجربه نیاز دارد.در واقع یک لوگو می تواند برای یک برند هویت بصری بسازد. طراحانی که در طراحی لوگو موفق هستند مشتریان زیادی دارند و این موضوع به دلیل این است که لوگو می تواند به عنوان اولین گزینه ی باشد که بر روی ذهن مشتری تاثیر می گذارد و همچنین می تواند سبب تاثیر در تصمیم خرید و نگرش کلی مشتری نسبت به آن محصول شود.

چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم

امروزه لوگوهای زیادی را در دنیا می بینیم که هر کدام برای خودشان به نوعی خاص طراحی شده اند.این روزها هر چیزی برای خود لوگوی دارد تا جایی که بچه ها هم تقریبا با لوگوها آشنایی دارند.

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که می خواهید لوگو را طراحی کنید یا لوگوی شرکت شما نیاز به بازنگری دارد،ادامه مطلب را به دقت بخوانید.

۱) خاص و باهوش باشید

لوگو به عنوان یک وسیله است که می تواند سبب تمایز یک برند نسبت به رقبایش می شود.در طراحی لوگو باید دقت کنید چیزی را که خلق می کنید با بقیه متفاوت باشد.البته این احتمال کم وجود دارد که چیزی که طراحی می کنید کاملا جدید باشد.اما در هر صورت باید به تفاوت ها دقت کنید و آنها را هدفتان تعیین کنید.
زمانی که در حال طراحی لوگو هستید باید دقت کنید که ممکن است لوگوی که شما طراحی می کنید هم مورد تقلید واقع شود پس هر چیزی که در فضای آنلاین از آن استفاده شود این امکان در موردش وجود دارد که به واسطه اشخاص دیگر در شکل ها و طرح های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

باید دقت کنید که یک طراحی خاص و منحصر به فرد ، به معنی تقلید نکردن نیست بلکه منظور خلق اثری بهتر است. استفاده از نمادی از صنعت فعالیت برند شاید به عنوان یکی از ساده ترین راه کارها باشد در صورتی که مهم تر از آن خلاقانه فکر کردن است.مثلا به همان صورت که لوگوی اپل کامپیوتر نیست یا لوگوی مرسدس ماشین نیست و …

۲)درک برند

لوگو به عنوان تصویری است که می تواند معرف یک برند باشد. زمانی که در حال طراحی هستید باید بدانید که لوگو در معرض مخاطبان برند قرار می گیرد .سعی کنید هر چیزی را که در مورد برند فکر می کنید را بنویسید.

می توانید برای خودتان یک تخته تهیه کنید و هر چیزی را که شما را به یاد برند می اندازد به آن بچسبانید.البته دقت کنید که تنها به ظاهر دقت نکنید و عمق موضوع را نیز در نظر بگیرید.می توانید به مطالعه وبررسی برندهای دیگر هم بپردازید ولی سعی کنید از آنها الهام نگیرید.هر طراحی باید خود به عنوان یک طراحی منحصر به فرد و اورجینال باشد و به صورت مستقیم به ویژگی های برند اشاره داشته باشد.

آیا این برند به عنوان یک برند کاربردی می باشد و روی برانگیختن احساسات متمرکز است؟مشتری چه هدفی از برند دارد و دوست دارند برند چگونه باشد؟توجه به شخصیت برند یکی از موضوعاتی است که نباید فراموش شود با اینکه توجه نمودن به روند های طراحی لوگو بسیار حائز اهمیت است.

پیش از هر چیزی باید بدانید لوگوی شما دارای چه معنی می باشد. هر لوگو برای خود تاریخچه ی دارد که پر از معنی و اهداف است. مثلا لوگوی اپل را اگر در نظر بگیرید . از سیب این لوگو یک بایت کم شده است. برخی از لوگوها با اینکه ساده هستند ولی هر کدام یک نکته دارند که اشاره به ایدئولوژی برند اشاره داشته است.

۳) توجه به رنگ ها فراموش نشود

زمانی که از شخصیت برند صحبت می کنیم باید همه جوانبی را که در تصویر ایجاد شده در نظر داشته باشید.اگر از رنگ های خیره کننده و روشن استفاده کنید شاید سبب شود تا نظر افراد جلب شود ولی شاید نوعی بی پروایی و گستاخی را نمایش بدهد. حس پیچیدگی با رنگ های خاموش تولید می شود ولی این امکان وجود دارد که دیده نشوند . لازم است بدانید که که هر رنگی برای خود معنی می دهد و می تواند سبب شود تا نکات دقیق و ظریفی به پیام شما افزوده گردد. فراموش نکنید که حرکت یک براش ساده می تواند سبب شود که پیام اشتباهی انتقال داده شود. در ادامه ما از رنگ ها مفاهیم ساده ی را برای شما آماده کرده ایم که در طراحی لوگو خود می توانید آنها را در نظر داشته باشید:

  • قرمز : پر انرژی – دارای جذابیت جنسی – خیره کننده
  • نارنجی : خلاق – دوستانه – جوان
  • زرد : آفتابی – مخترع – خوش بین
  • سبز : رشد – ارگانیک – آموزشی
  • آبی : حرفه ای – طبی – آرام – قابل اعتماد
  • بنفش : معنوی – عاقل – برانگیزاننده
  • مشکی : معتبر و قدرتمند
  • سفید : ساده – تمیز – خالص
  • صورتی : بامزه و طناز
  • قهوه ای : روستایی – تاریخی – ثابت

۴) استفاده از نام در لوگو

لوگو از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت آن کلمه و قسمت دیگر آن نماد است. پیش از اینکه یک برند تنها بتواند به واسطه نمادش شناخته شود باید تبلیغات انبوهی انجام بدهد مثل مرسدس و نایکی . البته گاهی تعدادی از شرکت ها تنها از لوگوتایپ استفاده می کنند مثل آی بی ام و کوکاکولا.

استفاده از لوگوتایپ به نوع نام برند شما وابسته است. در صورتی برندتان دارای یک نام خاص و منحصر به فرد باشد شما می توانید از لوگوتایپ استفاده نمایید. اما اگر عمومی است باید برای شناخته شدن بیشتر برندتان از نماد نیز استفاده نمایید.

سعی کنید در طراحی ظاهر نوشته خود فونتهای عجیب و غریب را بکار نبرید. دستکاری فونت های موجود را از یاد نبرید و بهره گیری از فضای منفی را می توانید سرمشق خود کنید. تعدادی از لوگوها هستند که به دلیل فونت های اختصاصی که دارند شناخته می شوند مثلا کوکاکولا خود به عنوان اختراع کننده فونت پیوسته اش بود.

۵) طراحی لوگوی خود را به صورت تمیز و انعطاف پذیر انجام بدهید.

در لوگویتان باید ترکیبی از سادگی و پیچیدگی را باهم داشته باشید.لوگوی طراحی کنید که علاوه بر جذابیت به گونه ی نباید که افراد مجبور باشند ساعت ها بنشینند و آن را آنالیز کنند.به این مثال دقت کنید:

اگر به لوگوی فدکس توجه کنید ، این گونه هم ساده است و هم پیچیده. در طراحی این لوگو از فضای منفی برای ایجاد یک فلش بهره گیری کرده است که هم نشان دهنده دقت ، سرعت و جهت می باشد. افزون بر اینها شرکت رنگ قسمت Ex را تغییر داده است که برای دسته بندی روش های حمل خود استفاده می نماید.آمازون (amazon) هم تنها از نام خود استفاده کرده ، در صورتی که برای نشان داده گسترده وسیع محصولاتش و کارش از یک فلش کوچک برای متصل کردن a به Z استفاده نموده است.

در عصر دیجیتال که لوگو را بر روی دستگاههای متنوع و در شبکه های اجتماعی مختلف استفاده شود باید به گونه ی باشد که از حالت کاغذی خارج شود.باید روی زمینه های متفاوت لوگوی شما به صورت عالی به نظر بیاید و بتوان روی آواتارها و آیکون های متفاوت آن را چاپ کرد و به لحاظ اندازه ی قابل انعطاف باشد. مثلا اگر شما آدیداس را در نظرتان بگیرید می بینید که در همه ی طراحی اش از طرح سه خط خود استفاده کرده است.البته با توجه به محل نمایش ظاهر آن نیز متفاوت است ولی همیشه متشکل از همان اجزای یکسان است.

زمانی که بخواهیم یک لوگوی ایجاد کنیم که تا چند سال یا حتی چند ماه قابل استفاده باشد کار کمی سختی است. اما زندگی هم اکنون در دنیای است که حتی نمی توان تا چند وقت دیگر حس و حال اینترنت را پیش بینی کرد.این امکان وجود دارد که لوگوی را که طراحی می کنید قابل استفاده تا چندین سال باشد ولی باید بتوانید برای تغییراتی آماده باشید که باید در طول زمان به آن بدهید.

۶)انتظار نداشته باشید سریعا موفقیت شوید.

آئودی ، پوما و نایکی همگی دارای لوگوهای موفقی هستند،اما باید دقت کنید مثل هر موفقیتی دیگری این لوگو برای بدست آوردن محبوبیت زمان لازم داشته اند. هیچ لوگوی قادر نیست که فورا در خاطرها بماند حتی اگر آن لوگو را به بهترین شکل ممکن طراحی کرده باشند.این مسئله به بازار و موفقیت محصولی که ارائه شده است نیز وابسته می باشد.این امکان وجود دارد که لوگوی را طراحی کنید و فکر کنید که بهترین طراحی را داشته است ولی بتواند نظر مخاطبان خود را در یک بازار محلی بدست بیاورد اما چون به بازار جهانی و ملی دسترسی ندارد هیچ وقت قادر نباشد یک لوگوی به یادماندنی تبدیل گردد.

سوال اینجاست که چه چیزی می تواند سبب شود تا لوگوی شما به یادماندنی شود و همیشه در ذهن ها بماند. اگر در مورد داستان خلق لوگو ها داستان های را بشونید قطعا پی می برید که همگی نشات گرفته از درک اصول برند بوده اند. به کارولین داویدسون، طراح لوگوی نایکی، گفته شده بود که یک لوگو را ایجاد کند که نمادی از حرکت باشد و برای روی کفش ها نیز طراحی زیبایی داشته باشد . لوگوی آئودی ۴ زیر مجموعه گروه آئودی را نشان میدهد که به یکدیگر متصل هستند .

لوگوی پوما نیز تصویری ساده است که در نام یک برند و یک نماد از از یک یوزپلنگ آمریکایی در حال جهش را نشان میدهد.
یکی از نکات مهم دیگری که نباید آن را فراموش کنیم این است که صبور باشید و طرح لوگو را به علت عدم پذیرش به مقدار مورد انتظارتان تغییر ندهید. اگر از لوگوی خودتان به هر دلیلی خسته شده اید یا اینکه رقیب های شما لوگوی خودشان را تغییر داده اند. بازهم اگر زمان آن فرا رسیده تا لوگوی تان را تغییر دهید باید به المان های توجه نمایید که می تواند آن را به جلو ببرد.

۷) ابزارهای آنلاین و منابع را بکار بگیرید

در صورتی که می خواهید به صورت حرفه ی طراحی لوگو را انجام بدهید و قصد دارید برای شرکت خودتان لوگو طراحی کنید می توانید از ایده ها ، اطلاعات ، مطالبی کمک بگیرید که در دنیای اینترنت وجود دارند و شما می توانید به آسانی به آنها دسترسی داشته باشید.

اما فراموش نکنید که شما با تسلط داشتن بر روی نرم افزارهای گرافیکی نمی توانید یک لوگوی فوق العاده طراحی کنید بلکه برای موفق شدن باید شما با مفاهیم بازاریابی و برندینگ آشنایی کافی داشته باشید و برند مورد نظر ، مشتریان و محصولات مرتبط را به خوبی بشناسید.


خدمات تبلیغاتی نیکاگستروارنا , با ارائه بهترین و با کیفیت ترین محصولات خود در زمینه چاپ سر رسید , سر رسید نفیس , سر رسید اختصاصیتولید کننده سر رسید , سالنامه و سر رسید اماده ارئه خدمات نوین برای شما مشتریان عزیز می باشد.

ویژگی های شرکت تبلیغاتی


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خدمات بیشتر ما با شماره های ما در ارتباط باشید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید